Hva er betennelse ved festet for hælsenen?
Dette er en tilstand som forekommer hos barn i puberteten, 10-15 år gamle. Den skyldes en irritasjon i vekstsonen på hælbeinet (apofysitis calcanei).
Foten er en av de første delene av kroppen som vokser til full størrelse. Dette skjer vanligvis tidlig i puberteten. I denne fasen vokser bein raskere enn muskler og sener. Som et resultat blir musklene og senene stramme. Ved oppegående aktiviteter hos barnet vil hælsenen dra kraftig i festet til hælbeinet, og det kan skade hælen.
Denne tilstanden er mest vanlig blant fysisk aktive jenter i alderen 8-10 år og blant fysisk aktive gutter i alderen 10-12 år. Barn som spiller mye fotball og driver med turn, får ofte en slik betennelse, men egentlig er alle som løper og hopper mye utsatt for tilstanden. Betennelsen forekommer sjelden blant eldre tenåringer fordi hælen slutter å vokse omkring 15-årsalderen.
Hvordan stilles diagnosen?
Hælsmertene kan forekomme i den ene eller begge hælene. Ofte starter tilstanden etter at barnet har begynt med en ny idrettssesong eller ny sport. Barnet kan begynne å halte. Smerten øker når barnet står på tærne. Det gjør vondt i hælen dersom du klemmer fra begge sidene av hælen. Legen kan også finne ut at hælsenen er stram.
Behandling
Tilstanden er helt ufarlig, og barnet vokser plagene av seg. Men barnet kan ha nytte av å drive med tøyningsøvelser av leggmuskulaturen og akillessenen. Er plagene ille, bør barnet ta en pause fra de fysiske aktivitetene som utløser smertene. Men det er ikke skadelig om barnet deltar i sport, selv om det verker litt i hælen.
Ved akutte plager kan det lindre å kjøle ned hælen med kald klut eller is. Smertestillende medisiner er vanligvis ikke nødvendige.
Vil du vite mer?
- Strekkeøvelser
- Styrkeøvelser
- Løping - forebygging av skader
- Skader i gymnastikk og kampsport
- Skader i håndball Apofysitis calcanei - for helsepersonell


