Basert på artikkel fra Folkehelseinstituttet
Dersom man mistenker at innemiljøet er dårlig og forårsaker allergisk sykdom, kan det være av interesse både å identifisere innemiljøallergener og bestemme mengden av dem. Allergenundersøkelsene kan også gjøres som kvalitetskontroll av innemiljøet i institusjoner som skoler og barnehager eller i hjem.
Folkehelseinstituttet har etablert et tilbud om analyse av innemiljøallergener. Det tas standardiserte støvprøver med støvsuger tilkoplet et spesialmunnstykke og en oppsamlingskassett. Utstyret kan skaffes fra avdelingen sammen med et rekvisisjonsskjema med instruksjon for prøveinnsamling.
Det er etablert metoder for måling av
- middallergene Der p1 k og Der f 1
- katteallergenet Fel d1
- hundeallergenet Can f 1
- og muggsoppallergenet Asp f 1
Folkehelsetilsynet er tilsluttet et internasjonalt program for kvalitetskontroll av analysene og har selv gjort en kvalitetssikringsstudie av middallergenanalysen. De arbeider med å etablere flere analyser av muggsopper. Mugg er en vanskeligere allergenkilde enn midd, hund og katt både med hensyn til selve analyseteknikken og tolkningen av resultatene.


