• Sist endret: 17.04.2007

Biskjoldbruskkjertlene og adenom

Biskjoldbruskkjertlene betegnes på fagspråket for parathyroidea. De består av flere små, atskilte kjertler som normalt ligger på baksiden av skjoldbruskkjertelen (thyreoidea) på forsiden av halsen (se tegning). Kjertlenes hovedoppgave er å regulere omsetningen av kalk (kalsium) i kroppen gjennom utskillelse av et hormon, paratyreoideahormonet. Forstyrrelser i kalsiuminnholdet i blodet kan skyldes parathyreoideasykdom (ofte primær hyperparatyreoidisme). En slik sykdom skyldes som regel at det har dannet seg en liten godartet svulst, et adenom, enten inne i en av kjertlene eller utenfor de ordinære kjertlene. Et slikt adenom kan produsere paratyreoideahormon. Denne produksjonen lar seg ikke kontrollere og blir dermed årsak til hormonforstyrrelsen. Det kan finnes ett eller flere adenom. Dette/disse må fjernes kirurgisk for å helbrede sykdommen.

Siden adenomene er små, er det ikke mulig å kjenne dem på utsiden av halsen. Selv under en operasjon kan det være vanskelig å finne adenomet. Før en eventuell operasjon er det derfor viktig å lokalisere adenomet. Klarer man det, kan kirurgen gjøre et meget begrenset inngrep. Må kirurgen lete etter adenomet, blir inngrepet større, med de ulemper det innebærer.

Norsk Elektronisk Legehåndbok Spør legen

NHI.no - Norges største helsenettside. Basert på Nordens mest brukte oppslagsverk for leger og helsepersonell (Norsk Elektronisk Legehåndbok).

©2011 Norsk Helseinformatikk AS. Alle rettigheter er reservert. All informasjon på NHI.no er laget for å gi deg generell kunnskap og er ingen erstatning for innhenting av medisinsk råd eller behandling hos helsepersonell. Dersom du er syk eller trenger medisinsk hjelp av andre grunner, bør du oppsøke lege. NHI er uten ansvar for innholdet på eksterne websteder det er lenket til. Vi tillater ikke reklame for behandlere/ behandlingsmetoder i kommentarfeltene. Alle slike innlegg vil bli slettet.