NEL
  • Publisert: 22.12.2006
  • Sist revidert: 31.12.2001
  • Sist endret: 22.12.2006

Bakgrunn

Klassisk gymnastikk var én av de store folkeidretter i første halvdel av 1900-tallet, i noen grad også opp gjennom 50- og 60-årene. Senere har lagidretter overtatt mye av arenaen sammen med individuelle idretter som langrenn og løping. I skoleidretten har gymnastikken til dels beholdt sin sterke posisjon. En del av de øvelser som gjøres i kroppsøvingsundervisningen synes fortsatt å ha preg av vanlig gymnastikk i ulike former, både med og uten apparatur. Innenfor samme kategori som gymnastikk har vi valgt å rubrisere de kampidretter som foregår i gymnastikk- og turnhaller, som tae-kwon-do, jiu-jitsu og andre eksotiske idretter. Disse synes å vinne stadig større terreng, ikke bare hos konkurranseaktive, men også som regulær fritidstrening, både hos tenåringer, middelaldrende og til dels eldre voksne aktive.

Hvem er mest utsatt?

Majoriteten av de tilskadekomne er i skolealder, og 40% av skadene inntreffer i skoleidretten. Fordelingen mellom kjønnene er nokså jevn. Den organiserte idretten står for to av fem skader. I 1995 var det 5400 registrerte skader i gymnastikk og kampsport i Norge.

Hvilke skader er vanligst?

Vanligste skademekanisme er kollisjoner og sammenstøt, og hovedsakelig forekommer disse i lagidrettene som bedrives i gymnastikktimer i skolen. Akutte overbelastninger er en annen vanlig måte man blir skadet på i disse idrettene, noe som henger sammen med raske og plutselige bevegelser, spesielt i kampsport. Fall er årsaken til skade i en av tre tilfeller, det være seg enten vanlig snubling og lignende, eller det kan dreie seg om fall ned fra ulike turnapparater.

Leddskadene dominerer. Fallskadene samt kraftfulle slag og spark i kampidretter er årsaken til dette. Leddbåndene berger som regel. Bruddskadene, som utgjør en fjerdedel, har lignende skademekanisme. Vanlige bruddsteder er kragebein, ribbein, håndledd og ankel.

De fleste skadene i denne gruppen idretter er av lettere karakter, men noen få alvorlige skader er det, og disse kommer hovedsakelig i kampsportene.

Forebyggende tiltak

  • God oppvarming og uttøyning
  • Langsom og trygg økning i kravet til komplisert teknikk. Det er veldig viktig ikke å sette for store tekniske krav til barna før de har god nok kroppsbeherskelse, styrke og spenst
  • Kartlegg skadevoldende elementer i treningsmiljøet (gymnastikkhallen, turnhallen)
  • Fjern eller ev. polstre skarpe utstikkende gjenstander
  • Identifiser voldelige utøvere i kampsportene og ta dem ut av aktiviteten
  • Legg vekt på beherskelse og etikk
  • Sikre god spenst og styrke for å gjøre utøverne i stand til å tåle en større akutt belastning bedre
  • Hver enkelt må velge en idrett som passer med sitt nivå
  • Ha godt polstrede madrasser til å lande på
  • Bruk beskyttelsesutstyr (tannbeskytter, hjelm, knebeskytter, albuebeskytter, lyskebeskytter)
  • Sørg for riktig førstehjelp
  • Godt førstehjelpsutstyr
  • Godt kvalifiserte førstehjelpere
  • Sørg for god oppfølging ved behandling og rehabilitering

Vil du vite mer?

Abonner på vårt ukentlige nyhetsbrev.

Relaterte artikler

Relaterte artikler

Basketball, skader

Hvem er mest utsatt? I 1995 var det 2660 registrerte basketballskader i Norge...

Basketball, skader

Hvem er mest utsatt? I 1995 var det 2660 registrerte basketballskader i Norge...

Båt- og vannsport, skader

Bakgrunn Personskadeulykker i båt- og vannsport ligger i gråsonen mellom rene fr..

Forebyggende råd mot ekstremsport om vinteren

For mange spenningssøkere kan triksing og hopping på snøbrett være en fin måte å..

Fotball, skader

Hvem er mest utsatt? 4 av 5 skadetilfeller i fotball skjer hos menn, men andelen..

Mest lest

Mest lest

Tren for hjernen

Jevnlig fysisk aktivitet holder ikke bare kroppen i form - det er god medisin mo..

Den beste medisinen vi ikke vil ha

Sunn mat og fysisk aktivitet har en fabelaktig god effekt i å forebygge både ove..

Styrketrening forebygger fedme

En ny studie viser at styrketrening kan forebygge både økning av fett generelt o..

Effektiv forebygging av idrettsskader

Innleggssåler, leddbeskyttere og treningsprogram med ulike øvelser gir minst 50 ..

Styrketrening reduserer nakkesmerter

Smerter i nakkemuskulaturen kan reduseres betydelig dersom du trener de riktige styrkeøvelsene.

Nyhetsbrev fra NHI.no

Abonner på vårt nyhetsbrev!

Hold deg oppdatert med vårt ukentlige nyhetsbrev.


NHI.no - Norges største helsenettside. Basert på Nordens mest brukte oppslagsverk for leger og helsepersonell (Norsk Elektronisk Legehåndbok).

©2010 Norsk Helseinformatikk AS. Alle rettigheter er reservert. All informasjon på NHI.no er laget for å gi deg generell kunnskap og er ingen erstatning for innhenting av medisinsk råd eller behandling hos helsepersonell. Dersom du er syk eller trenger medisinsk hjelp av andre grunner, bør du oppsøke lege. NHI er uten ansvar for innholdet på eksterne websteder det er lenket til.

Design og XHTML/CSS: Dobbel J Reklamebyrå og Konsulenten Reidar Nygård