Primært åpenvinkel glaukom og okulær hypertensjon behandles vanligvis med øyedråper som senker det intraokulære trykket. Selektiv laser trabekuloplastikk er et trygt alternativ, men brukes sjelden som førstevalg i behandlingen. I en multisenter studie har forskere sammenlignet de to modalitetene1.
I en randomisert, kontrollert studie utført ved seks britiske sykehus i perioden 2012 til 2014, ble pasientene randomisert til initial selektiv laser trabekuloplastikk eller til øyedråper. Det primære utfallsmålet var helserelatert livskvalitet etter 3 år. Sekundære mål var kostnader, kost-effektivitet, sykdomsspesifikk livskvalitet, klinisk effektivitet og sikkerhet.
718 pasienter ble inkludert i studien. 652 (91 prosent) returnerte spørreskjemaet etter 36 måneder.
Ved studiens slutt trengte 74 prosent i den selektive trabekuloplastikk gruppen ingen medisiner for å opprettholde anbefalt intraokulært trykk. Det var en sannsynlighet på 97 prosent for at trabekuloplastikk som førstevalg var mer kost-effektivt enn øyedråper først, og med klart høyere livskvalitet.
Forskerne konkluderer at selektiv laser trabekuloplastikk bør tilbys som førstevalg i behandlingen av åpenvinkel glaukom og okular hypertensjon.
Kilder
Referanser
- Gazzard G Konstantakopoulou E Garway-Heath D, et al. Selective laser trabeculoplasty versus eye drops for first-line treatment of ocular hypertension and glaucoma (LiGHT): a multicentre randomised controlled trial. Lancet. 2019 Mar 8. . doi:10.1016/S0140-6736(18)32213-X DOI