Hopp til innhold
NHI.no
Annonse
Nyhetsartikkel

Kan styrkes av vonde barndomsopplevelser

- Barn er mer robusete enn vi tror, sier psykolog og professor Anne Inger Helmen Borge.

Barn

Av:

Marthe Lein, journalist. Godkjent av medisinsk redaktør.

Sist oppdatert:

8. feb. 2016

Artikkelen er mer enn to år gammel og kan inneholde utdatert informasjon

Traumer, adferdsvansker og sosiale problemer. Ofte blir dette knyttet til opplevelser i barndommen, men det er slett ikke sikkert at de dramatiske erfaringene man får som barn fører til problematisk adferd.

Annonse

Derimot kan det være mange som kommer styrket ut av slike hender - at opplevelsene fungerer som en slags psykologisk vaksine.

- Barn er gjerne mer robuste enn vi tror. Hvis de har en familie og et miljø rundt seg som er stabilt og gir omsorg, kan barn takle vanskelige opplevelser på en god måte, sier psykolog Anne Inger Helmen Borge.

Det er altså en alminnelig oppfatning at traumer i barndommen gir problemer for barnet, og også studier viser sammenhengen mellom dramatiske hendelser og utfordringer hos barnet i etterkant. Men Borge mener at det også er viktig å anerkjenne at det også mange barn som står støtt og godt etter slike hendelser.

Annonse
Annonse