Større risiko ved vaginal setefødsel
Patrick Belfrage er en av forfatterne bak en norsk studie som i 2002 konkluderte med at planlagt keisersnitt er best ved seteleie. Han mener at studien ikke har gjort noe stort inntrykk på andre norske fødselsleger, men tror at også norske fødselsleger på sikt vil anbefale planlagt keisersnitt ved seteleie.

Av:
Merethe Johannessen, journalist. Godkjent av medisinsk redaksjon.
Sist oppdatert:
28. okt. 2010
Artikkelen er mer enn to år gammel og kan inneholde utdatert informasjon
Denne artikkelen er den fjerde av totalt seks artikler som belyser temaet valg av fødselsmetode ved seteleie. Anbefalinger i ulike vestlige land spriker. Norske studier konkluderer ulikt, og vi har gjort intervju med to erfarne fødselsleger som har forskjellig oppfatning av hva som er det beste valget ved setefødsel - planlagt keisersnitt for alle eller vaginal setefødsel for utvalgte grupper. Temaet utdypes i disse artiklene:
- Seteleie og forløsning - hvem, hva, hvor?
- Anbefaler planlagt keisersnitt ved seteleie. "Stavangerstudien"
- Anbefaler vaginal fødsel ved seteleie. "Nordlandsstudien"
- - Større risiko ved vaginale setefødsler. Intervju med Patrick Belfrage, leder av "Stavangerstudien"
- - Trygt med vaginale setefødsler i Norge. Intervju med Pål Øian, deltaker i Nordlandsstudien og leder av nasjonale fagråd vedrørende seteleie
- Seteleie - vaginal fødsel eller planlagt keisersnitt? Hva viser forskningen? Hva er de norske anbefalingene? Hva er anbefalingene i andre vestlige land?
Patrick Belfrage og Leif Gjessing er forfattere av studien fra Rogaland Sentralsykehus (Stavanger Universitetssykehus), som i 2002 konkluderte med at planlagt keisersnitt er den beste forløsningsmetoden ved seteleie1. Patrick Belfrage er nå pensjonert, men har et langt yrkesliv som fødselslege bak seg. Han har jobbet i Sverige, Saudi-Arabia, Zansibar og i Norge.
Mer om studien kan du lese her: Anbefaler planlagt keisersnitt ved seteleie
-Årsaken til at vi konkluderte med at planlagt keisersnitt er bedre enn vaginal forløsning ved seteleie, er at barnet har det dårligere ved vaginal setefødsel. De rammes oftere av sykdom. De fleste barn i seteleie som blir forløst ved planlagt keisersnitt, er normale, sier Belfrage.
Han understreker at temaet har vært diskutert innen fagmiljøet i årevis, men at trenden på verdensbasis er at stadig flere forløser seteleie ved keisersnitt.
- I Norge var det en konservativ holdning til keisersnitt ved seteleie da jeg jobbet der, men i Sverige har det gått motsatt vei, sier Belfrage. Han jobbet ved Stavanger Universitetssykehus i flere år, men kommer selv fra Sverige.
Vil du vite mer
- Belfrage P, Gjessing L. The term breech presentation. A retrospective study with regard to the planned mode of delivery.. Acta Obstet Gynecol Scand 2002; 81: 544-50.