Hopp til innhold
NHI.no
Annonse
Nyhetsartikkel

Insidensen av cøliaki øker

Cøliaki er en tilstand som ofte diagnostiseres hos barn, men også voksne får diagnosen. Insidensen øker. Det er uklart om det skyldes økt oppmerksomhet og mer testing.

Glutenfri

Terje Johannessen, professor dr. med.

Sist oppdatert:

7. mai 2020

Artikkelen er mer enn to år gammel og kan inneholde utdatert informasjon

En systematisk oversikt og metaanalyse har undersøkt den globale insidensen - antall nye tilfeller innenfor en periode - av cøliaki1

50 studier oppfylte de metodologiske kravene til å inngå i undersøkelsen. Alle var populasjonsbaserte studier der insidensen i hele befolkningen ble rapportert både blant barn og voksne.

Annonse

Samlet insidens blant kvinner på verdensbasis var 17.4 per 100.000 personår, mens den for menn var 7.8. Insidensen blant barn var 21.3 per 100.000 personår mot 12.9 blant voksne. Ved å samle alle dataene fant forskerne at insidensen økte med 7.5 prosent per år over de siste tiårene.

Oppsummert viste studien at insidensen av cøliaki er høyest blant kvinner og barn. Totalt sett har insidensen økt signifikant i løpet av siste halvdel av 1900-tallet og inn i 2000-tallet over hele den vestlige verden. Studier fra Afrika, Asia og Latin-Amerika er for få til å si noe sikkert om forekomst og utvikling der.

  1. King J, Jeong J, Underwood FE, et al. Incidence of Celiac Disease Is Increasing Over Time. A Systematic Review and Meta-analysis. The American Journal of Gastroenterology: April 2020; 115 (4): 507-25. doi:10.14309/ajg.0000000000000523 DOI
Annonse
Annonse