Nye, billigere, mer effektive fedmemedisiner
Semaglutid har revolusjonert fedmebehandlingen. Fase 2-studier viser at nye medikamenter med liknende effekter er minst like effektive og kanskje blir de billigere.

Terje Johannessen, professor dr. med.
Sist oppdatert:
28. juni 2023
Artikkelen er mer enn to år gammel og kan inneholde utdatert informasjon
To nye medisiner for behandling av fedme kan bli tilgjengelige i løpet av de neste årene - og ser ut til å være minst like effektive som semaglutid og tirzepatid (ikke registrert i Norge) som allerede er på markedet1. Den første, kalt orforglipron, er enklere å bruke og å produsere, og den vil trolig være billigere enn eksisterende behandlinger. Den andre, retatrutid, har en effekt som kan heve standarden for farmakologisk fedmebehandling.
Orforglipron og retatrutid etterligner begge hormoner produsert av slimhinnen i tarmen som respons på visse næringsstoffer. Disse hormonene bidrar til å bremse passasjen av mat gjennom fordøyelseskanalen og senke appetitten ved å virke på reseptorer i hjernen – begge effekter som reduserer folks lyst til å spise og hjelper dem å gå ned i vekt.
To artikler i New England Journal of Medicine presenterer resultater fra fase 2-studier2-3.
Den første studien2 gjelder den perorale GLP-1 reseptor agonisten orforglipron. 272 pasienter ble randomisert til en daglig dose av en av fire doser (12, 24, 36 og 45 mg) eller placebo. Behandlingen pågikk i 36 uker. Ved starten av studien veide deltakerne i gjennomsnitt 108,7 kg og gjennomsnittlig kroppsmasseindeks var 37,9. Ved uke 26 var kroppsvekten redusert med fra-8,6 til - 12,5 prosent i de fire gruppene som fikk orforglipron mot -2,0 prosent i placebogruppen. Og ved uke 36 var vektreduksjonen for orforglipron -9,4 til -14,7 prosent og for placebo -2,3 prosent. En vektreduksjon på minst 10 prosent innen uke 36 skjedde hos 46 til 75 prosent av deltakerne som fikk orforglipron, sammenlignet med 9 prosent som fikk placebo. Bivirkningene var oftest gastrointestinale og milde til moderate og på nivå med eksisterende GLP-1 reseptor agonister.
Den andre studien3 var om GLP-1 trippel-hormon-reseptor-agonisten retatrutid som ble injisert subkutant en gang ukentlig. Retatrutid interagerer med tre reseptorer som påvirker matlysten. 338 pasienter ble randomisert til enten retatrutid (1, 4, 8 eller 12 mg) eller placebo. Studien pågikk i 48 uker. Vektreduksjonen etter henholdsvis 24 og 48 uker var:
- 1-mg gruppen: -7,2 og -8,7 prosent
- 4-mg gruppen: -12,9 og -17,1 prosent
- 8-mg gruppen: -17,3 og -22,8 prosent
- 12-mg gruppen: -17,5 og -24,2 prosent
- Placebo-gruppen: - 1,6 og -2,1 prosent
I denne studien ble det oppnådd en vektreduksjon på minst 5, 10 eller 15 prosent etter 48 uker hos
- 4-mg gruppen: 92, 75 og 60 prosent
- 8-mg gruppen: 100, 91 og 75 prosent
- 12-mg gruppen: 100, 93 og 83 prosent
- Placebo-gruppen: 27, 9 og 2 prosent
Også her var bivirkningene gastrointestinale, milde til moderate.
En annen positiv egenskap ved orforglipron er at medisinen er enkel å produsere og administrere, noe som gjør det sannsynlig at prisen blir vesentlig lavere enn for de injiserbare medikamentene.
En fordel med retatrutid er den betydelige vektsenkende effekten.
Ulempen disse to nye medisinene som de har til felles med de lanserte GLP-1 reseptoragonistene, er at vekten sannsynligvis vil gå opp igjen når behandlingen stopper.
- Sidik S. Beyond Ozempic: brand-new obesity drugs will be cheaper and more effective. Nature News. Published 26 June 2023. www.nature.com
- Wharton S, Blevins T, Connery L, et al. Daily Oral GLP-1 Receptor Agonist Orforglipron for Adults with Obesity published online ahead of print, 2023 Jun 23. N Engl J Med. 2023;10.1056/NEJMoa2302392. doi:10.1056/NEJMoa2302392 DOI
- Jastreboff AM, Kaplan LM, Frías JP, et al. Triple-Hormone-Receptor Agonist Retatrutide for Obesity - A Phase 2 Trial published online ahead of print, 2023 Jun 26. N Engl J Med. 2023;10.1056/NEJMoa2301972. doi:10.1056/NEJMoa2301972 DOI