Nesten utryddet i 2013

- Sykdommen kan spre seg til andre land i nærheten av de som er rammet. Land som har dårlig vaksinasjonsdekning, og særlig de som har interne stridigheter som vanskeliggjør vaksinering. Det er særlig aktuelt i Afrika. Det er også en viss risiko for at enkelttilfeller kan dukke opp i andre deler av verden, men det er ikke risiko for større utbrudd, sier Nøkleby.
Etter utviklingen av vaksine mot polio i 1956, er sykdommen utryddet i industrialiserte land, men sykdommen eksisterer fortsatt i noen få land. I 1988 vedtok Verdens Helseorganisasjon en plan for global utryddelse av polio med intensiverte vaksinasjonsprogram og overvåkning av sykdom og virus. Fra 1988 til 2013 har dette arbeidet redusert antall tilfeller med polio med 99 prosent på verdensbasis.
Les også: Har spart mer enn fem millioner barn og unge fra lammelser
- Kan en som har vært vaksinert som barn, men ikke er revaksinert i voksen alder, være smittebærer?
- Ja. Poliovaksine gir langvarig beskyttelse mot sykdom, men beskyttelsen mot å bære viruset i tarmen varer mye kortere. Derfor kan personer som er vaksinert for flere år siden, bære og skille ut virus, hvis de først får det i seg, sier Nøkleby.