Hvorfor kan medisiner mot Parkinsons gi økt sexlyst, kjøpemani og spillegalskap?
Medisiner mot Parkinsons sykdom kan gi impulskontrollforstyrrelser som kan føre til blant annet handlemani og hyperseksualitet. En norsk studie viser at det ikke hjelper å redusere medisindosen for å fjerne bivirkningene.

Av:
Marthe Lein, journalist.
Sist oppdatert:
30. mai 2024
Parkinsons sykdom er en nevrogenerativ sykdom, der hjerneceller dør. En viktig andel av de cellene som dør, er de som lager signalstoffet dopamin. Dopaminmangelen som oppstår i hjernen, går spesielt utover viljestyrte bevegelser slik at man blir langsom i bevegelsene. Man kan også bli stiv i bevegelsene og få skjelvinger.
- Problemet er at dopamin har andre funksjoner i hjernen også, sier professor Espen Dietrichs ved universitet i Oslo.
Han er en av forskerne bak en pågående studie om parkinsonspasienter der de blant annet undersøker impulskontrollforstyrrelser knyttet til medisineringen.