Injeksjonsteknikk for første karpometakarpalledd
Sist oppdatert:
6. mars 2018
Videoen demonstrerer injeksjonsteknikk. Tusjmerking er ment å tydeliggjøre teknikken, og er som regel ikke nødvendig. Indikasjon for injeksjon må alltid vurderes.
Video-monolog

Denne videoen demonstrerer intraartikulær injeksjon av karpometakarpalledd 1.
Pasienten plasseres i ryggliggende posisjon med armen langs siden av kroppen og tommelen vendt opp. Identifiser leddspalten mellom os trapezium og første metacarpal. Tommel kan traksjoneres lett for å åpne leddspalten for bedre tilgang.
Innstikket skjer i leddspalten med nålen i 60 grader vinkel. Etter ca 1cm penetreres leddkapselen og nålen ligger intraartikulært.
Injeksjonen skjer uten vesentlig motstand. Hvis motstanden øker så tyder dette på at leddet ikke er stort nok til å ta imot den fulle dosen. Derfor kan injeksjonen ofte stoppes etter bare halve dosen er injisert.
Tilstandsdokument
- Artrose, tommel