Hopp til innhold
NHI.no
Annonse

På jobb midt blant verdens kriser: TV-kanal avlyste intervju av smittefrykt

Tidligere har hun hatt oppdrag for Leger Uten Grenser ved en flyktningeleir i Sør-Sudan. Hennes siste oppdrag var i hardt ebola-rammede Kailahun i Sierra Leone, der hun jobbet i en måned. Nå har hun en uke fri hjemme i Trondheim, etter tre uker hvor hun har måttet oppholde seg i nærheten av Ullevaal Universitetssykehus. Inkubasjonstiden ved ebola, altså tiden det tar fra du blir smittet til de første symptomene bryter ut, er på 2-21 dager.

Les også vår pasientinformasjon om ebola.

- Så lenge du er symptomfri, er du heller ikke smittsom, så jeg har levd helt normalt i de ukene. Men dersom jeg hadde fått den minste antydning til hodepine eller noe annet, hadde jeg sjekket temperaturen kvikt. Dersom du får influensa i denne perioden, risikerer du at det blir slått full alarm, sier Bjøru Fjeldsæter.

Da hun kom hjem fra sitt siste oppdrag, var hun redd for at venner og bekjente ikke skulle våge å møte henne, men så langt har ikke dette vært noe problem.

- Bare en gang har jeg opplevd at noen har vært redde for å møte meg. Jeg skulle egentlig være med på et TV-program i London, men like før intervjuet skulle gå av stabelen, fant de en annen fordi de følte seg usikre på om det var trygt. Ellers har jeg følt behov for å trygge andre, og bekrefte at det er lov å gi en klem, sier hun.

Annonse
Annonse