Endringer i hjernen etter tre dager uten mobiltelefon
Det skal ikke mer enn tre dager uten smarttelefon til, før det gir endringer i hjerneaktiviteten. En ny studie sammenligner bruken av mobiltelefon med rusmidler.

Av:
Marthe Lein, journalist.
Sist oppdatert:
19. mars 2025
En studie publisert i Computers in Human Behavior1 har undersøkt hva som skjer med hjernen om vi legger bort smarttelefonen.
Det viser seg at bare etter tre dager, så forskerne endringer i hjernens kjemi.
Forskerne skriver innledningsvis at konsekvensen av at smarttelefoner er blitt så populære de siste tiårene blir stadig mer diskutert: hva har bruken å bety for det sosiale livet? Og for den fysiske og psykiske helsa?
På engelsk har dette fått et navn: Excessive smartphone use (ESU) – altså overdreven smarttelefonbruk.
Tre dager uten
I denne studien deltok 25 unge voksne i alderen 18 til 30 år som regelmessig brukte smarttelefoner. I tre døgn skulle de begrense bruken av smarttelefon. De fikk kun bruke den til det nødvendigste, som å kontakte familie og til viktige oppgaver i forbindelse med jobb.
Før perioden med telefonrestriksjon startet, ble deltagerne undersøkt om de hadde noen grad av fysiske, psykologiske eller sosiale problemer knyttet til det å bruke smarttelefon og spille dataspill. Ingen av deltagerne hadde noen form for psykiske helseproblemer.
I løpet av de tre dagene forsøket pågikk, gjennomførte forskerne psykologiske tester og gjorde hjerneskanninger av deltagerne ved hjelp av funksjonell magnetisk resonansavbildning (fMRI) for å undersøke effekten av telefonbegrensningen.
Sammenligner med rusavhegighet
I forbindelse med hjerneskanningen viste det seg at det skjedde en stor endring i aktiviteten i den delen av hjernen som handler om belønning og trang. Forskerne mener dette ligner mønstre som man også ser hos mennesker som er rus- eller alkoholavhengig.
For da forskerne utførte hjerneskanningen, så de at det å begrense bruken av smarttelefon førte til endringer i hjerneaktiviteten i områder som er forbundet med dopamin og serotonin. Dette er nevrotransmittere som regulerer humør, følelser og også avhengighet.
Dermed mener de at dette forsøket viser at det å begrense telefonbruken kan gi abstinenser som ligner de man får fra vanedannende stoffer. Det kan også ligne på en form for sug etter mat.
Forskerne presiserer at studien ikke sier noe om hvorfor bruk – eller fravær av bruk – av smarttelefon fører til endring i hjerneaktiviteten, og det kan være flere faktorer som spiller sammen. Det er heller ikke sikkert at alle aktiviteter som foregår på en smarttelefon er like vanedannende.
Å finne sunne digitale rutiner vil være avgjørende.
- Schmitgen M, Henemann GM, et.al . Effects of smartphone restriction on cue-related neural activity. Computers in Human Behavior 2025. www.sciencedirect.com
- David Nield, Giving Up Your Phone For Just 3 Days Can Reshape Your Brain Activity, ScinceAlert, 2025 www.sciencealert.com
- Sanjukta Mondal , Scientists observe that smartphone restriction for three days can alter brain activity, Medical Xpress, 2025 medicalxpress.com