Var fulllvaksinert - fikk kusma: Smittsom både før og etter utbruddet
Det finnes ingen behandling som kan ta knekken på viruset, men symptomene kan lindres ved smertestillende medisiner.
Dagen etter det siste legebesøket ble hun oppringt av smittevernkontoret.
- De sa at de hadde fått vite at det var mistanke om at jeg hadde kusma, og at de derfor ville sende meg litt informasjon om hvordan jeg skulle forholde meg til det. De sendte meg et informasjonsskriv om at mine nærmeste burde revaksineres, og informasjon om hvor de kunne gjøre det. På grunn av smittefaren skulle jeg holde meg borte fra skolen i en uke etter at symptomene startet, sier "Anne".
Da hadde hun allerede vært syk i en uke, men "Anne" hadde ikke vært på skolen i denne perioden.
- Jeg så helt forferdelig ut i fjeset, så jeg hadde ikke lyst til å være sosial da. Men jeg følte meg ganske bra allerede etter 3-4 dager. Jeg kunne nok gått på skolen da om det ikke var for hevelsen, sier hun.
Selv om det tok noen dager før det ble avklart at det kunne være kusma, er smitteperioden ved kusma så lumsk at hun likevel ikke kunne vernet dem rundt seg. Smitteperioden innebærer ikke bare syv dager etter at symptomene bryter ut:
- Du er smittsom i syv dager før sykdommen bryter ut også. Da jeg fikk beskjed om det, ble jeg litt stresset med tanke på alle de jeg kan ha smittet, men det er jo ikke min feil, sier hun.
Les også: Ikke glem meslingedøden
Diagnosen ble bekreftet omtrent to uker etter at symptomene først brøt ut.