Styrket av motgang, brystkreftopererte: Trenger mye informasjon
Selv om åpenhet ikke var like selvfølgelig og enkelt for dem alle i begynnelsen, er de overbevist om at det nettopp er det nære og åpne forholdet til familie og venner som er årsak til at de har det så godt i dag.
- Uten deres forståelse og støtte hadde det ikke vært lett, presiserer de. Wenche minner om at åpenhet rundt sykdommen er like viktig for pasientens nærmeste. Også de er redde og usikre på mange ting. Gi dem mest mulig konkret informasjon, oppfordrer hun, og tror mye unødig engstelse da kan unngås.
Karin forteller at hun fikk en tankevekker da mannen hennes et helt år etter operasjonen våget å innrømme at han hadde vært forferdelig redd for å miste henne.
- Vi må ikke glemme at også våre menn kan ha sterke reaksjoner, sier hun, og påpeker at det kan være ekstra vanskelig for dem fordi de føler at de ikke kan snakke om sin frykt, men bør skåne den syke for negative tanker.
Anne-Lise understreker at vi heller ikke må glemme barna . De kan bli gående alene med vonde og vanskelige tanker hvis de voksne har nok med seg selv eller ikke tror at barna oppfatter situasjonen.
- Sønnen min var syv-åtte år da jeg fikk kreft første gang. Han trodde at jeg skulle dø og sluttet å spise fordi han ville dø først, forteller Anne-Lise, som måtte søke profesjonell hjelp. Da hun fikk kreft i det andre brystet fem år senere, hadde hun lært. Mann og sønn fikk allerede på sykehuset se på arret og de fikk snakke med en sykepleier om alt de lurte på. Det var godt både for meg og dem, sier Anne-Lise.