Hopp til innhold
NHI.no
Annonse

Lav intensitet gir bra trening

Anderssen understreker at man ikke trenger å trene hardt for å få en god helseeffekt.

- Å hevde at det ikke er noen vits i å bevege seg hvis man ikke trener hardt, er direkte feil. Det er trist hvis noen tror at høy intensitet på aktiviteten er det eneste som gjelder. Vi har blant annet svært god dokumentasjon på at fysisk aktivitet i henhold til anbefalingene har god effekt på forebyggelse av type 2-diabetes, sier han.

Annonse

Enkelte forskere har konkludert med at trening med høy intensitet gir best effekt for personer med ulike livsstilssykdommer eller som står i faresonen for å utvikle dette.

Les også: Løp hurtigere og tren mindre

Anderssen mener bildet må nyanseres.

- Den optimale mengden fysisk aktivitet er ikke kjent, men i de nordiske anbefalingene fra 2004, hevder vi at den optimale mengden kan være summen av både 30 minutter fysisk aktivitet, og trening med høyere intensitet to til tre ganger per uke. Noen liker å trene med høy intensitet, andre ikke. Utfordringen er å få folk til å være regelmessig fysisk aktive.

Annonse
Annonse